W każdym państwie istnieje bardzo specyficzny system finansowy. Także w naszym kraju mamy do czynienia z takim założeniem. Za system pieniężny państwa odpowiada najwyższa władza, na czele z Ministerstwem Finansów. Kraj ma przeróżne dochody, takie jak: dotacje, dofinansowania, czy procent udziału w różnych firmach i sprzedaży surowców. Najważniejszym jednak źródłem pomnażania gotówki są różnego rodzaju podatki. Płaci je każdy człowiek, który podejmuje samodzielną pracę w jakimś przedsiębiorstwie.
Z tej formy odpowiedzialności za finanse państwa są zwolnione jedynie dzieci, które uczą się i żyją na utrzymaniu rodziców. Nie możemy także zapomnieć o wszystkich firmach i wielkich przedsiębiorstwach, które muszą odprowadzać odpowiednie środki ze swoich całościowych dochodów oraz pensji pracowniczych. System podatkowy w Polsce jest bardzo skomplikowany. W niektórych krajach robi się wszystko, aby sprawę ułatwić, wprowadzając tak zwany podatek liniowy. Niestety w Polsce się to nie udaje i mamy kilka rodzajów zobowiązań finansowych wobec państwa, podzielonych na różne progi finansowe.
Czy na podatkach można oszczędzać?
Osoby najlepiej zarabiające mogą uniknąć oddania fiskusowi nawet 1,7 tys. zł. Te z pierwszego progu zaoszczędzą natomiast około 1000 zł – informuje serwis Next Gazeta.pl. Jest to możliwe dzięki Indywidualnemu Kontu Zabezpieczenia Emerytalnego. Bowiem coroczne wpłaty na te konto można odliczyć od podstawy opodatkowania. W ten sposób obniża się kwotę podatku dochodowego i oszczędza swoje pieniądze. Fiskus powinien przelać nam za to później zwrot na wyżej wymienioną kwotę.
Nowy projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych (PPK) dopuszcza ubezpieczycieli do oferowania PPK. Ustawa zalicza do podstawy opodatkowania wszystkie aktywa zakładów ubezpieczeń, a więc również te środki, które byłyby zgromadzone w ramach PPK. W praktyce jednak, nie będą oni w stanie pokryć kosztów ich prowadzenia.